Kuidas joonistada hooneid Google SketchUp`i abil? 0


Marko Palm
Marko Palm,
 • Tarkvara
Hiljuti avaldanud autorid
Erki Oras
Hardi Keerutaja
Raigo Neudorf
Marko Palm
Taavi Õmblus

pilt-tekstuuri-sattimine.jpgEelmises kirjatükis (Kuidas Google Earth`i abil 3D ehitisi joonistada?) tutvustasin Google Building Maker-iga lihtsamate ruumiliste mudelite tegemise võimalust. Seekord toon ühe vanema Eesti kivikiriku mudeli ehitamise najal näite Google SketchUp võimalustest.

Joonistatavaks kirikuks valisin ma Püha kiriku Saaremaal, mida hakati ehitama juba umbes 13. sajandi teisel poolel. Algselt oli põhiliseks ehitusmaterjaliks puit, kuid juba pea sajand hiljem algasid ümberehitustööd kivist kindluskirikuks. Tänasel päeval on Püha kirik endiselt kasutuses ja restaureemistöödega muutub iga aastaga järjest väärikamaks ja ilusamaks.

Leia võimalikult palju infot joonistata hoone kohta?
Alustasin sellest, et tegin väikese taustauuringu Google Earth programmis ja vaatasin järgi, ega keegi ei ole minust ette jõudnud. Aktiveerisin kihtide (layers) alt linnukesega „3D Buildings“, et lubada 3D hoonete kuvamine. Kiriku kohal lasus suur tühjus. Väga hea, sain projektiga edasi minna.

Järgmiseks leidsin Google-st kiriku nime otsingu peale viite http://kirikud.muinas.ee ja see tegi minu elu palju lihtsamaks. Olin just pead vaevanud selle üle, kust saaksin leida kiriku mõõtmed. Sellel lehel on olemas väga detailsed mõõtmisjoonised nii Püha kui ka mitmete teiste Eesti kirikute kohta. Kiriku mudelit hakkasin ehitama põhiplaani joonisele.

Esimesed sammud programmi kasutamisel
SketchUp-is vali uue projekti esmalt tavapärane: File -> New.

Mudeli asukoha määratlemiseks kaardil vali seejärel: File -> Geo-location ->Add Location.

pilt1a.jpg

Select Region käskluse abil saad määrata asukoha piisavalt täpselt. Nupp Grab fikseerib valiku.

pilt2a.jpg

Joonistamist alusta hoone asukohast, kontuuridest
SketchUp sisestab automaatselt Sinu valitud asukoha aerofoto alustatud projekti. Selle järgi saad lihtsamalt määrata hoone asukoha ja suuna ilmakaarte suhtes. Kirik ise on jäädvustunud suure valge laiguna, mille piirjooned on kergelt märgatavad.

pilt3.jpg

Sellesama valge tausta peale hakkasin ehitama mudelit. Sisuliselt ei ole vahet, kas alustada kohe kontuuride joonestamist ja ruumiliseks muutmist või importida aluseks joonis ja püüda selle järgi jooni tõmmata. Mina valisin viimase variandi, sest mul oli täpne joonis kohe võtta. Jooniseks seesama pildifail, mille leidsin http://kirikud.muinas.ee lehelt.

Pildifaili importimine
Pildi importimisel on kolm võimalust:

1. “Use as image“ – saad kasutada pildifaili projektis eraldi pildina ning lisaks SketchUp ruumis ringi tõsta ja suuremaks ning väiksemaks teha.
2. „Use as texture“ – saad kasutada pilti ainult joonistatud pinna tekstuurina.
3. „Use as new matched photo“ – saad pildil määrata ruumilise eseme otsad/servad ja nii luua automaatselt kolmemõõtmelise kujundi, millel on kohe fototekstuur peal.

Mina valisin neist praegu esimese: File -> Import -> Use as image.

pilt4a.jpg

Teist valikut läheb vaja hiljem, kui hakata valmis mudelit fototekstuuriga katma. „Use as new matched photo“ kasutamine nii keerulise projekti juures tulemust ei anna, pigem sobib lihtsamate kujundite nagu kohver, tellis, kast ja muu sellise joonestamiseks.

Saad pildi laotada õigesse kohta maastikul. Peale asukoha valikut on võimalik hiljem pildi asukohta veel muuta ja pilti ennast suuremaks/väiksemaks venitada.

pilt5a.jpg

Hoone mõõtkavasse seadmine
Enne kui veel mudelit joonestada, on mõistlik üle kontrollida, et pilt oleks SketchUp programmis õiges mõõtkavas. Selleks vali ülalt menüüst „Tape Measure Tool“ ehk mõõdulindi tööriist. Mõõda ära joonisel näiteks mingi seina pikkus, mille mõõte päriselt tead.

Mina mõõtsin joonisel märgitud skaalat. Suurendasin põhiplaani pilti seni, kuni 5-le meetrile pildifaili skaalal vastas 5m Sketchup programmi mõõdulindi tööriistaga mõõtes. Mudel peaks olema õigetes mõõtudes selleks, et see hiljem vastu võetaks ja Google Earth-i üles pandaks. Kui sa ei plaani mudelit teha teistega Google maailmas jagamiseks, siis võid muidugi kasutada oma fantaasiat ja teha mudeliks ükskõik, mida ja mis mõõtudes.

pilt6a.jpg

NB! Vajadusel saad valitud pildifaili või muid ruumilisi ja kahemõõtmelisi objekte suuremaks ja väiksemaks teha siit: Tools -> Scale.

Kihtide kasutamine joonise tegemisel
Kujundusprogrammidega sarnaselt on võimalik kasutada eri kihte (Layers), et oleks lihtsam toimetada. Saad kihte vajadusel peita või hoopis kustutada. Võid teha uue kihi näiteks nimega HOONE.

pilt7a.jpg

Edaspidi on võimalik hakata loodud kihile hoone kontuure joonistama. Mina jätsin põhiplaani ja hoone eraldi kihtidele, et need üksteist segama ei hakkaks. Kõige lõpus kustutasin lihtsalt põhiplaani kihi ära.

Milliseid tööriistu Sketchup`s kasutada saad?
Vaatame enne mudeli edasi ehitamist kiirelt üle need tööriistad, mida peagi vaja läheb.

Select – tööriist, mida saad kasutada valikute tegemiseks.
Line – joonestamise tööriist, saad tõmmata jooni punktist punktini.
Rectangle – valmis ristkülikute/ruutude joonestamiseks.
Circle – ringide joonestamiseks.
Arc – asendamatu abimees kaarte tegemiseks.

Eraser – vana ja hea juba MS Paint`i aegadest tuttava kustukummi ülesandeks on kustutamine.
Tape Measure Tool – mõõdulint vahemaade mõõtmiseks ja märkejoonte tegemiseks.
Paint Bucket – lubab tekkinud pinna ära värvida või lisada fototekstuuri.
Push/Pull – tõmbab või lükkab 2D pinnast välja 3D objekti.
Move – lubab valitud eset kõigis suundades ringi tõsta.

Rotate – lubab valitud eset iga nurga alla pöörata.
Offset – võimaldab juba olemasolevast objekti äärest luua samakujulise, vajaliku vahemaa võrra suurema või väiksema uue piirjoone.
Orbit – lubab vaatevälja tööaknas keerata nii nagu mugavam.
Pan – lubab tööaknas vaatepilti vajalikus suunas nihutada.
Zoom – lubab mudelile läheneda või kaugeneda.

Esimeste joonte tegemine mudelisse
Kui valid joonestamise tööriista Line (pliiatsi kujuline ikoon) ja tõmbad uue joone, siis näitab programm all paremas nurgas tõmmatud joone pikkust. Sama kehtib kõigil telgedel ehk siis nii pikkus laius kui kõrgus on väga lihtsalt joonistamisel määratavad.

Kui joon tõmmata, tuleks tekitada suletud ring, et joonistatud kujutis muutuks seest halliks. Siis on võimalik seda pinda (Face) Push/Pull tööriistaga kolmemõõtmeliseks teha.

Kui hall pind ise ei teki, võimalik Line tööriistaga joonistada kujutise sisse jooned nurgast nurka, nii, et tekiksid kolmnurgad kujundi sisse. Kõik see tundub keeruline, aga artikli lõpupoole toodud viiteid lähemalt uurides leiad abimaterjale. Neid õppevideoid vaadates saad peagi hea ülevaate mismoodi see loogika toimib.

Tasapisi hakkab mudel kuju võtma:

pilt8a.jpg

Minu jaoks oli mudelit ruumiliseks tehes kõige raskem jälgida, et kahe kõrvuti asetseva ruumilise objekti vahele ei tekiks kogemata joonestamise pragusid. Igasugu ühenduskohad ja täpsemad joonetõmbed tuleks teha küllaltki suure suurendusega. Nii on endal lihtsam ja pole vaja hiljem parandustöid teha.
Peale mõnetunnist nokitsemist hakkab kiriku kuju tasapisi äratuntavaks muutuma

Louboutin’s Sweet Charity line just keeps getting better

We’ve discussed the finer points of the Christian Louboutin Sweet Charity Shoulder Bag several times before, but Christian Louboutin just keeps coming up with more iterations of this bag that we can’t help but love. And when we love something, we feel compelled to post.

After a bit of thought, I think I’ve finally figured out why Louboutin has so much success with this line of handbags when the rest of the brand’s offerings tend to fall flat: A squared, hard-edged shoulder bag allows him the same sort of fixed structure as a shoe and beckons for the kind of embellishment and flair that marks the brand’s best work. This snakeskin and nubuck version is one of the bag’s more subdued looks, but the pale colors have me transfixed.

Subtlety is usually not one of Louboutin’s virtues, but it sure seems to be an accurate descriptor of what’s going on here, and I love it. The white and dove grey snakeskin looks so delicate and ladylike, and the contrasting texture of the nubuck trim isn’t so different that it looks like stuck-on rickrack. And for a snakeskin day bag from a designer with a huge name in fashion, the price seems downright reasonable, compared to a lot of the competition. Buy through Neiman Marcus for $1595.

P.S. Please consider supporting our small, bag-loving team by clicking our links before shopping or checking out at your favorite online retailers like Amazon, Neiman Marcus, Nordstrom, or any of the listed partners on our shop page. We truly appreciate your support!

share it tweet it pin it

Share Your Thoughts With Us

 • edoardo

  Nice, very Louboutin!!! I love the nuances of colors and the lock!!

  http://fashiondoesntexist.blogspot.com/

 • Tracey G

  pretty louboutin! (ipad)

 • AMN

  Very nice color & texture! (ipad)

 • AMN

  (and we are a very hard audience!) (ipad)

 • Joanna

  Liking it! (ipad)

 • Adrienne C

  Pretty!! (ipad)

 • Tonya

  I really like this bag, it would look wonderful with a LBD! (ipad)

 • Mochababe73

  I like this bag, but I’m not fond of this version. However, I glad that Louboutin has finally gotten their handbags right.
  (iPad)

 • Jelita78

  my my my..
  it looks sooooo soft and sweet and fragile..
  i think i’m gonna be scared to even carry it!
  seriously! (ipad)

 • NikolineK

  Very nice (ipad)

 • ninjaninja

  Nice. (ipad)

 • ninjaninja

  But it’s not like we’ve seen this before from Chanel, Lavin, Victoria Beckham, etc. (ipad)

 • Olivier

  The greys look amazing! Very exotic bag!

 • Laura

  I hate chains normally but this looks cobwebby and frail, so perfect for this little grey raincloud of a bag. I could definitely see this contrasting well with a dark wintertime wardrobe. (ipad)

 • Ingrid Yohanna

  Love it! (ipad)

 • 19yearslater

  Meh. I can’t help thinking this is a granny bag just like Posh’s new line offers. Not a fan of this trend. (ipad)

 • Eva Knox

  I`ve said this million times before, Louboutin should stick to shoes!!!

  http://www.spotbags.com
  http://www.twitter.com/EvaKnox

 • FashionIsMyHobby

  Chain straps are so popular right now. This is a tasteful combination of the snakeskin and chain look. (ipad)

 • ShikM

  Отличная модная обувь!
  http://shikmoda.com

 • Heidi

  Great color that’ll allow for more wears. (ipad)

 • Shana

  I can dig it (ipad)

 • Graciella

  YES! Fabulously feminine :-)

 • Pam

  Very pretty.(ipad)

 • annabelle

  i like the design and chain, but not so much of the leather…(ipad)

 • ellen

  snakeskin? Yuck! (ipad)

 • Vitta

  Gorgeous! Awesome skins, sophisticated hardware and colors. A perfect interpretation of the upscale vintage classic. Very elegant! (ipad)

  New book: “Exotic Skin: Alligator and Crocodile Handbags”

 • Sue E

  I like it, really nice design from CL (ipad)

 • Kelly

  So pretty! Love the color :) (ipad)

 • ladyjessica42

  Love! So chic…not anything exactly ground breaking but still lovely! (ipad)

 • dalex

  I like the metal strap. (ipad)

 • Stylista

  Now this is a nice bag from CL!

  http://red-soledfashionista.blogspot.com/

 • greenpixie

  This is subtle and stunning. I love the color palette. (ipad)

 • Jen

  Not my style. (ipad)

 • cl

  the color and design of this bag are beautiful! (ipad)

 • nini

  I like the color…but not the chain (ipad)

 • ninjaninja

  But you can’t lose with simple and classic looks (ipad)

 • SHERRY

  i love it (ipad)

 • SHERRY

  i would need a pair of shoes to match (ipad)

 • SHERRY

  love the hardware (ipad)

 • SHERRY

  where r the matching shoes lol (ipad)

 • SHERRY

  very simple (ipad)

 • SHERRY

  im seeing casual and dressy (ipad)

 • Ellen

  This is lovely and classic. Louboutin should stick to bags like this because it reflects his shoe line better. (ipad)

 • mango

  not really my style, but cute (ipad)

 • Joyce

  Louboutin has a winner with this one, I’m glad he keeps bringing it back in new iterations (ipad)

 • Diane

  i love it! :) classic looking (ipad)

 • Jenn

  Totally digging this purse (ipad)

 • Jenn

  Classic! Feminine! Love! Love! Love! (ipad)

 • Justine

  THIS BAG IS SO PRETTY!!! WANT IT! (ipad)

 • ninjaninja

  Outstanding bag (ipad)

 • ninjaninja

  Way too much (ipad)

 • swati

  i like it. Very elegant. and i can think of a dozen outfits to pair it with. And right about the price, with the snakeskin and the louboutin tag, i expected it to cost much more. (ipad)

 • ann

  like the bag, very pretty. (ipad)

 • Mousse

  I’m not a fan of structured bags but this Loboutin is growing on me. (ipad)

 • jen

  pretty! (ipad)

 • joycee

  I like it, it’s a pretty and elegant bag (ipad)

 • Kathy

  Uptown chic and downtown simple (ipad)

 • jillybean307

  Love this. Simple & elegant. (ipad)

 • Danae

  very nice and elegant. bravo mr L. (ipad)

 • Tracey G.

  very chic, fun (ipad)

 • Jsays

  its is very nicely done i like the detailing(ipad)

 • Jsays

  but i think the shoe line is way better then the purse line(ipad)

 • qudz

  i like it! (ipad)

 • Kelly

  The more i look at it, the more i fell in love with it! (iPad)

 • 11

  It’s such a nice bag!! (iPad)

 • Desaria

  I don’t think this is worth the money. People just like to buy brand names but sometimes it’s just too much. (ipad)

 • beanyce126

  i still would get a pair of shoes over bags with the LB brand. (ipad)

 • Adrienne

  want an (ipad)

 • coachwife6

  on the fence with this one. (ipad)

 • Candace

  I love the details in the lock, but my favourite iteration of the bag has got to be the metallic silver watersnake. But the more I look at this bag, the more I like it…

 • Candace

  Whoops forgot to add this: (ipad)

 • belle

  Utterly beautiful (ipad)

 • Chic ‘n Cheap Living

  Love the lines and colors! (ipad)

 • Quinn

  I’ll pass; I haven’t been too impressed with his bags (ipad)

 • wendy

  Nice, understated and elegant. (ipad)

 • Tina smith

  I love it. So pretty. Is the price a typo? It is real snakeskin right? It seems to low. (iPad)

 • Tahnee

  That’s a beautiful bag. (ipad)

 • Vikki parMaN

  I like the looks of the bag but snakeskin is very scratchy on the arms (iPad)

 • chanelle

  The details here are stunning. Understated, yet eye-catching. Nice. (iPad)

 • Diane Bassette

  I love Louboutin…but I’ll never be able to afford :( (ipad)

 • dana h.

  I actually like this bag, suprising since I dont usually go for such subdued colors. (ipad)

 • Bessamy

  Wow, this one is a beauty. It could go with anything. I just love the handles. It is so elegant and subtle at the same time. These colors make the bag so attractive. (iPad)

 • Joyce

  I always loved the charity bag series. However i saw a few of such in an outlet last season (for the previous charity bags), and the lock was damaged for ALL the stocks there. think it’s easy to crack if the lock was under slight pressure. I love the design but was shocked to see that.

 • Shelley

  Love this and the subtle animal skin. Gorgeous color and great size for date night out. (iPad)

 • Cathy Fitz

  Really like it. The chain is stunning. (ipad)

 • Limey

  love it and definitely want it (ipad)

 • Christine

  its a beautiful bag (ipad)

 • Maggie

  I like it! (ipad)

 • Merve

  The CL bags seem to be improving and i like the fact that the price is not stupidly high. (ipad)

 • Tiffany

  Really cute, CL is stepping up their game! (ipad)

 • Elizabeth

  it’s pretty, but to me looks like most other structured flap bags. (ipad)

 • Kate A.

  I like it! Love the subtle colors and print. (ipad)

 • Lianne

  It’s gorgeous, but I really dislike chain straps. (ipad)

November Faves

Now Trending

 • Black Friday 2017: All the Best Designer Sales to Shop Now
 • Prada Galleria Editorial There’s a Perfect Prada Galleria Bag for Everyone
 • Where in the World Do the Most Popular Designer Bags Cost the Least? We Found Out.
 • The Ultimate Bag Guide: The Goyard St. Louis Tote and Goyard Anjou Tote
 • Celebs Just Can’t Quit These Bags from Prada, Céline and Ralph Lauren
 • The Ultimate Bag Guide: The Chanel Classic Flap Bag